0-6 Yaş İşitme Engelli Eğitimi

0-6 Yaş İşitme Engelli Eğitimi

0-6 yaş işitme engelli çocuklara derneğimize bağlı eğitim merkezimizde, 0- 1,5 yaş arası çocuklara ayda 12 saat, 1,5-3 yaş arası çocuklara ayda 48 saat, 3-6 yaş arası çocuklara ayda 48 saat eğitim verilmektedir. Ayrıca okul öncesi dönem eğitimini kurumumuzda tamamlayan 7-14 yaş arası işitme engelli çocuklarımıza ilkokul ve ortaokul döneminde etüt saatleri ve sosyal aktivitelerle gelişimleri desteklenmektedir. Eğitim verilen işitme engelli çocuklarımızın KBB doktorları tarafından sağlık taramaları; Konuşma terapisti ve odyologlar tarafından rutin takip, ölçüm ve değerlendirmeleri yapılmaktadır. Cihazlanmaları sağlanmaktadır. .
Aile Eğitim – Ev ziyaretleri ile işitme engelli çocukların eğitiminde en büyük rol aileye düşmektedir. Bu kapsamda, merkezimizde işitme engelli çocuklarımızın eğitimleriyle birlikte, ailelere yönelik eğitimler de verilmektedir. Merkezimizde ailelere yönelik; çocuk eğitimi, kültürel etkinlikler, sağlık, kişisel gelişim ve temel haklar üzerine birçok farklı konuda eğitimler, alanında uzman eğitmenler tarafından yıllık plan doğrultusunda verilmektedir. Kurum psikoloğu ve sosyal hizmet uzmanı tarafından ev ziyaretleri ve kaynaştırma eğitimine giden çocuklarımızın okullarındaki öğretmenlerine de destek amaçlı okul ziyaretleri yapılmaktadır.

Değerli anne ve babalarımız, çocuğunuzda işitme kaybı olduğundan mı şüpheleniyorsunuz?

 

Eğer çocuğunuz;

 • yüksek seslere tepki vermiyorsa,
 • seslendiğinizde size bakmıyorsa,
 • TV, müzikli aletleri gibi nesnelere sürekli kulağını yaklaştırıyorsa,
 • sürekli ağlayarak kendini ifade ediyorsa,
 • denge problemi yaşıyorsa,
 • çocuğunuzun etrafa ilgisi azsa ya da hiç yoksa,
 • eğer akrabalarınızda işitme engeli olan varsa,
 • ateşli hastalık, orta kulak iltihapları gibi hastalıklar, kafa travmaları, direkt kulağa gelen travmalar (towat, patlama, top vs. çarpması, kulağa yabancı cisim kaçması vb.), buşon (kulak kiri) gibi durumlarda, bu belirtiler, işitme kaybına işaret edebilir!

Çocuğunuza İşitme Engelli Tanısı Nasıl Konur?

İşitme kaybının mümkün olan en erken dönemde teşhis edilebilmesi için her yeni doğan bebeğe mutlaka işitme testi yapılmalıdır. İşitme engelli olduğu düşünülen çocuğa, üniversite hastaneleri veya tam teşekküllü devlet hastanelerinin odyologları ve Kulak Burun Boğaz doktorları tarafından işitme testi yapılarak tanı konur.

Eğer çocukta işitme kaybı teşhis edildiyse; sıra işitme kaybının türü ve derecisine göre uygun cihazlandırmaya gelir. Uygun cihazı size odyologlar önereceklerdir. İşitme engelli tanısı konulduktan sonra çocuğunuza vakit kaybetmeden kayıp derecesine göre uygun işitme cihazı ile cihazlandırılma sağlanmalıdır.

Sağlık Raporunun Alınması

Tüm tanı ve cihazlandırma işlemleri yapılırken çocuğunuz için ilgili tam teşekküllü devlet ya da üniversite hastanesinden sağlık raporu almanız gerekmektedir.

SAĞLIK RAPORU, SONRAKİ AŞAMALARDA KULLANACAĞINIZ ÖNEMLİ BİR BELGEDİR.

Rehberlik ve Araştırma Merkezleri'ne (RAM) Başvuru & Rapor Alma

Çocuğunuzun sağlık raporunu aldıktan sonra ikamet ettiğiniz ilçeye bağlı olan rehberlik ve araştırma merkezinden randevu alarak, sizden istenecek diğer evraklarınızla birlikte rapor almak için kuruma gitmeniz gerekmektedir.

RAM raporu çıkarmak için öncelikle;

 1. Sağlık raporunun çıkarılması gerekmektedir.
 2. Sağlık raporu alındıktan sonra çocuğunuzun cihazlandırılması şarttır.
   

Bu iki işlem tamamlanmadan rehberlik araştırma merkezindeki randevunuzu gerçekleştiremezsiniz.